خوشه ها در قانون یارانه ها

ارقامی که گفته شده است در تعیین خوشه ها استفاده می شوند از کجا آمده اند؟ تا چه حد می توان به درستی آنها اعتماد داشت؟ آیا این اقام دهکهای درآمدی را در ایران نشان می دهند؟

رئیس مرکز آمار رقم 80 هزار تومان و 130 هزارتومان را به عنوان درآمد سرانۀ ماهانۀ خوشه های اول و دوم اعلام کرده است. (این ارقام قاعدتاً بایستی مرز خوشه ها را معین کند و نه متوسط درآمد آنها را.)

من از گزارشهای بودجۀ خانوار سال 86 برای محاسبۀ گروههای درآمد سرانۀ خانوارهای روستایی و شهری استفاده کردم. با استفاده از نرخ رشد درآمدها برای سال 87 نسبت به 86، داده شده توسط مرکز آمار ایران، و نرخ رشد ده درصد  برای مناطق شهری و پنج درصد برای مناطق روستایی برای سال 88 نسبت به 86 این ارقام را به ارقام سال 88 تبدیل کردم. (رشد درآمد در مناطق شهری برای سال 87 به 86 حدود 13 درصد و برای مناطق روستایی در حدود 3 درصد بوده است.) برای تبدیل درآمد به درآمد سرانه از اطلاعات بُعد خانوار برای سال 86 استفاده کردم.  چون آمار خرد را نداشتم، نتوانستم محاسبات را با آمار ترکیبی مناطق شهری و روستایی انجام دهم. بنابراین به جای دهکهای کل کشور، دهکهای شهری و روستایی را با هم ترکیب کرده تا بیستک (!) درست کنم.

جدول زیر متوسط درآمد سرانۀ در این بیستکها را نشان می دهد. برای دیدن ارقام روی آن کلیک کنید. مثلاً این جدول نشان می دهد که پایین ترین گروه درآمدی کشور، دهک اول روستاییها ( Group 1-Rural) است که به طور متوسط درآمد سرانه ای معادل 35 هزار تومان در ماه دارد. ستون سوم درصد تجمعی خانوارها را نشان می دهد. خانوارهای روستایی 30 درصد جمعیت کشور و خانوارهای شهری 70 درصد را تشکیل می دهند. در نتیجه هر دهک روستایی 3 درصد و هر دهک شهری 7 درصد جمعیت را در خود دارد. (در نگارش اولیۀ این متن به این تفاوت درصدها توجه نکرده بودم. خوانندۀ تیزبینی به نام پاسپارتو در بخش دیدگاهها این را یادآور شد و مرا مدیون خویش ساخت.) چهل درصد پایین درآمدی، رنگ نارنجی، تقریباً هفت دهک روستایی و سه دهک شهری را شامل می شود و خوشۀ اول را می سازد. درآمد سرانۀ این افراد زیر 100 هزار تومان در ماه است.سی درصد وسط درآمدی، رنگ زرد، که تقریباً معادل خوشۀ دوم است تا دهک نهم روستایی و دهک ششم شهری را شامل می شود. درآمد سرانۀ ماهانۀ این خوشه بین 100 تا 170 هزار تومان است. سی درصد بالای درآمدی، رنگ سبز، تقریباً معادل خوشۀ سوم است و افرادی، عمدتاً از مناطق شهری را در بر می گیرد که درآمد سرانه ای بیش از 170 هزار تومان در ماه دارند. (توجه شود که این ارقام کاملاً تقریبی است. اگر اطلاعات خرد خانوارها در دسترس باشد می تواند به ارقام با درجۀ صحت بیشتر رسید.)

نکتۀ قابل توجه این است که اگر توزیع یارانه ها بر مبنای درآمد خانوار «نسبت به درآمد سایر خانواهای کشور» صورت بگیرد، تقریباً 90 درصد روستاییان باید یارانه دریافت کنند، درحالیکه فقط حدود شصت درصد افراد مناطق شهری در خوشه های اول و دوم قرار می گیرند. می توان با احتمال بالا پذیرفت که بیشتر افرادِ مناطق شهری که در خوشه های اول و دوم قرار می گیرند، در شهرهای کوچک قرار دارند. به این ترتیب احتمالاً درصد پایینی از افراد شهرهای بزرگ دارای شرایط دریافت یارانۀ نقدی هستند.

این ارقام می توانند توضیح دهند که چرا بسیاری از افراد که اطلاعات خود را در سایت مرکز آمار ایران دیده اند، از دیدن نتیجه شوکه شده اند. این افراد احتمالاً افراد خانوارهای متوسط شهری، بویژه در شهرهای بزرگ، هستند که هر چند مشکلات معیشتی زیادی دارند، ولی در مقایسه با روستائیان و افراد شهرهای کوچک از درآمد بیشتری برخودارند.

14 Responses to خوشه ها در قانون یارانه ها

 1. امیر says:

  لطفا این را هم در نظر بگیرید شاید شهری ها درامدی بیشتر از روستایی داشته باشند اما مخارج شخصی که در شهر زندگی می کند نیز قابل قیاس با روستایی نمی باشد بعد هم شما از داخل زندگی و مشکلات مردم که خبر ندارید افرادی که بیماردارند خصوصا بیماران خاص و هزاران مشکل ناگفته دیگر …

  • حسین عباسی says:

   امیر
   این نوشته «توصیفی » است نه «توصیه ای». چیزی در این باره که این نوع توزیع خوب است یا بد در نوشته وجود ندارد.

 2. پاسپارتو says:

  خیلی ممنون، این که چگونگی پوشش یافتن جمعیت شهری و روستایی را در این طرح نشان دادید خیلی جالب بود.
  البته به گمانم جمعیت روستایی کشور حدود سی درصد جمعیت کل کشور است و از این لحاظ دو دهک روستایی یک دهک جمعیت کل کشور را تشکیل نمی‌دهند و به همین قیاس هشت گروه اول جدول معادل چهار دهک کمتر بهره‌مند جامعه نیستند. البته باز هم با اطلاعاتی که ارائه دادید می‌توان میزان پوشش جمعیت شهری و روستایی را تخمین زد. با توجه به اعداد اعلام شده در طرح ۶۰ درصد جمعیت شهری و ۱۰ درصد جمعیت روستایی مشمول دریافت کمکهای نقدی نمی‌شوند.

  • حسین عباسی says:

   پاسپارتو عزیز
   از توضیحت ممنون. همانطور که می بینی متن را اصلاح کردم.
   پایدار باشی و باز هم از این کارها بکنی.

 3. ساجا says:

  چرا آقای رئیس دولت می خواهد به کسانی که تولید درآمد ملی سهم بیشتری دارند سهم کمتری از بیت المال پرداخت کند؟

  • حسین عباسی says:

   فکر کنم آقای رئیس دولت این رو باید جواب بده.
   فقط در نظر بگیرید که معمولاً پولدارها بیشتر در تولید ملی سهیم هستند و اگر شما توصیه می کنین که پول رو بر حسب مشارکت در تولید به افراد بدن، باید به اونا بیشتر بدن. در این صورت یک فرد بازنشسته یا از کار افتاده نباید چیزی دریافت کنه.
   ولی در نوشتۀ شما چیزی هست که درسته. این پول هر جور که توضیح بشه نباید منجر به کاهش انگیزۀ کار و فعالیت اقتصادی بشه. اگه کسی که بیشتر کار می کنه در این توزیع پول ضرر کنه، کل اقتصاد صدمه می خوره.

 4. بازتاب: خوشه ها | پرتاب نیوز

 5. سیمور says:

  بسیار مطلب خوبی بود .. من خیلی در مورد یک توضیح ساده و منطقی برای مشاهده ای که ذکر کردی (متعجب شدن افراد از خوشه هاشون!) گشتم، و اونچه اینجا خوندم، واقعآ آموزنده بود.

  • حسین says:

   سیمور عزیز
   خوشحالم که مطلب مفید بود.
   راستی تو با اون سیمور گلاس عزیز سالینجر نسبتی داری؟

   • سیمور says:

    بله – شناسه رو به یاد همون کاراکتر انتخاب کرده ام و اغب در فوروم ها و.. ازش استفاده می کنم.

    موفق باشید.

 6. مستعار says:

  این که جنابعالی درست کردی پنجک است نه بیستک ظاهرا معنای دهک را هنوز متوجه نشده اید

 7. شهاب says:

  نه سرمو بشکون نه گردو تو دامنم بریز نه یارانه بده نه باعث گرانی وتورم باش

 8. بازتاب: دهک های هزینه ای در ایران | آی-آر-پی-دی آنلاین (IRPD ONLINE)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: