بانک مرکزی و شادی بر عزای دیگران

سر مقالۀ روزنامۀ دنیای اقتصاد را محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی، نوشته است. نوشته ای است تامل برانگیز. چندین بار بخوانیدش، در جزئیاتش تامل کنید، و برای ثبت در تاریخ حفظش کنید چرا که خبر از نحوۀ نگرش رئیس بانک مرکزی به حوادث جهانی و واکنش ایران در شرایطی حساس می دهد.

نگرشی که حوزۀ یورو را شکل داد بر مبنای همکاری برای افزایش رفاه مردمان کشورهای عضو استوار بود. کشورهای به قول آقای بهمنی قوی حاضر بودند خود را با کشورهای ضعیف در یک بازار به هم پیوسته ببینند چرا که اصولاً اقتصاد با مبادله است که شکل می گیرد و شکوفا می شود. هر چه هزینۀ این مبادلات کمتر باشد اتلاف منابع کمتر است و رفاه مردم بیشتر. 27 کشور اتحادیۀ اروپا بر مبنای این اصل اساسی بازاری را شکل دادند که هزینه های بده بستان را کاهش داد و نفع همۀ اعضای آن را در برداشت. درست بر خلاف تحلیل «دعوای قوی و ضعیف» که آقای بهمنی از شکل گیری یورو و بحران در آن می دهد.

کشورهای اروپایی کشتی ای را ساختند که همگان را سریعتر حرکت می داد و می دهد. حالا که این کشتی با تلاطم مواجه شده است مایی که قایقی هم نداریم برای حرکت، از خوشحالی قند در دل آب می کنیم که ببینید: به دریا در منافع بی شمار است/ اگر خواهی سلامت بر کنار است.

درست است که کشور با تحریم مواجه شده است و چاره اندیشی تنها راه نجات است. راه نجات هم در هر شرایطی اتخاذ سیاست درست و کارآمد کردن اقتصاد است (کاری که به قطع و یقین اروپا هم خواهد کرد تا از بحران خارج شود). این هم که بازارهای ما آنقدر بسته و محدود است که از بحرانهای کشورهای دیگر مستقیماً متاثر نمی شود، چندان جای شادمانی ندارد، بخصوص اینکه فراموش کرده ایم که در صورت عدم بحران، به جای نفت 80 دلاری و 90 دلاری می توانستیم نفت 150 دلاری بفروشیم. افتخار به اینکه از اولش هم ما به جز گرفتن پول سرمایۀ نفت و گازمان از جهان و پس دادنش به آنها در ازای تولیدادتشان، چیز دیگری نداشتیم که دچار تلاطم شده باشیم، جای تاسف دارد. [صحبت از سرمایه های انسانی هم با وجود این روند خروج تحصیل کرده هامان از کشور بیشتر به شوخی می ماند]

رئیس کل بانک مرکزی اگر به جای شادی بر عزای دیگران به تنظیم سیاست های درست بپردازد، و مانع از این آشفتگی و ناکارآمدی عظیم در بازار ارز و طلا و پول و سرمایه و … شود نام نیک تری از خود به جای خواهد گذاشت.

4 Responses to بانک مرکزی و شادی بر عزای دیگران

  1. سرمقاله‌ی ایشان حداقل یک نکته‌ی نادرست داره. کشورهایی که دچار بحران شدند، چندان هم کشورهای ضعیف وارد کننده نبوده اند. ایتالیا، اسپانیا و پرتقال کشورهایی هستند که صادرات قابل توجهی دارند. یونان رو می شه مستثنا کرد.

  2. ابراهیم says:

    احتمالاً منظور از سرمایه انسانی خودشان بوده اند! پاراگراف اولتان یک جمله کم داشت: «در جزئیاتش تأمل کنید، و … بر حال ایران اشک بریزید» که سکان اقتصادش به دست کسانی است که یک مقاله یک صفحه ای را لااقل بدون غلط های فاحش نگارشی (مغالطه های علمی پیشکش) نمی توانند بنویسند.

  3. محمد says:

    نكاتي كه از دوستان داخل مجموعه بانك مركزي شنيده‌ام، نشان مي‌دهد آقاي بهمني حتي در مديريت همان مجموعه بانك مركزي هم مشكل دارد. نحوه انتخاب مديران، دفاع از آنان و نظارت بر عملكردها انگار در حد اسفناكي است. متأسفانه ايشان نه سواد درست و حسابي و نه قدرت مديرتي قابل قبولي دارند. در واقع اگر ديدگاهي غير از آنچه نوشته‌اند مي داشتند، بيشتر جاي تعجب بود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: