مرکز تحقیقات علوم سیاسی برای احمدی نژاد

دانشگاهی که احمدی نژاد و یارانش در صدد تاسیس هستند، خبر ساز شده است. تقریباً همگان معتقدند که این امر نمونه ای از رانت سیاسی است. من معتقدم تاسیس مرکزی، قطعاً نه در قالب دانشگاه بلکه به صورت مرکز تحقیقات علوم سیاسی، برای بسط دیدگاهها توسط احمدی نژاد و یارانش امری مثبت است.

احمدی نژاد و یارانش هشت سال در رأس قوۀ مجریه قرار داشتند. نظریات سیاسی و اقتصادی این گروه در عمل پیاده شد، پیش از اینکه به محک نظریه پردازان بخورد. چه با این نظرات مخالف باشیم و چه موافق، این نظریات و اجرای آنها بخشی از واقعیت جامعۀ ما محسوب می شود. هر چند من هیچ اطلاعات مستندی در مورد ترکیب طرفداران این گروه ندارم، ولی به نظرم می توان با احتمال بسیار بالا پذیرفت که این گروه نمایندۀ گروههایی قابل توجه از جامعه هستند. این افراد و گروهها باید بتوانند دیدگاههای خود را در محیطهای آرام مطالعاتی بپرورانند و بین خودشان به بحث بگذارند و به جامعه عرضه کنند. یک مرکز مطالعاتی با بودجۀ خوب به همراه کمکهای مالی که طرفداران این گروه به مرکز می کنند می تواند چنین امکانی را برای آنها فراهم کند.

نتیجۀ فعالیت تحقیقاتی گروه احمدی نژاد در چنین مرکزی هر چه باشد، در صورتی که قواعد مراکز تحقیقاتی بر آن اعمال شود، مثبت خواهد بود. مهمترین فایدۀ چنین مرکزی این است که دیدگاه های این گروهها را از سایه به روشنی می آورد و در معرض داوری می گذارد. این مزیت در مورد شفاف شدن هر فعالیتی صادق است. وقتی که فعالیت افراد و گروهها نتواند محملی برای ارائه پیدا کند، ناچار در قالبهای زیر زمینی و پنهان ارائه خواهد شد که احساساتی و پر هزینه خواهد بود. از آنجایی که با کنار رفتن این گروه از قدرت، این نظریات مجبور است با پشتوانۀ فکری و نه به واسطۀ قدرت سیاسی به  جامعه عرضه شود، ناچار از بسیاری از تندی ها و کاستی ها پرهیز خواهد شد، چرا که در غیر این صورت اقبالی به آن نخواهد شد. فایدۀ دیگر چنین مرکزی این است که گروه احمدی نژاد می تواند به بازسازی نظری خود بپردازد و به رفع ایرادهایش بپردازد، کاری که گروه چپ تندروی ایران در دوران دوری از قدرت کرد. همزمان گروه احمدی نژاد می تواند در آرامش برنامه های دولت فعلی را زیر نظر بگیرد و در صورت دیدن ایراد به نقد دولت فعلی بپردازد. قطعاً دولت فعلی خالی از ایراد نخواهد بود و کشف این ایرادها بزرگترین خدمتی است که می توان به جامعه کرد. افرادی که در قدرت بوده اند این توانایی را دارند که ایرادها را بیابند. هشت سالی که این گروه قدرت را در دست داشت قطعاً آنقدر درسهای آموزنده برای آنها داشته است که بتوان برای استفاده از آنها پول خرج کرد.

برای آدمهای عادی مثل من که هیچ نسبتی با هیچ سیاستمدار و گروه سیاسی در هیچ سطحی ندارند، افراد و گروهها مهم نیستند، بلکه مهمترین مسئله این است که وضع جامعه و به تبع آن وضع زندگی ما بهتر شود. این کار با تنوع آرا و بیشتر بودن افرادی که بتوانند همدیگر را نقد کنند، بهتر ممکن است. ممکن است امروز احمدی نژاد مطلوب گروههای زیادی نباشد، آنچنان که در هر دوره ای گروهی از سیاسیون بین مردم محبوب بوده اند و گروهی مغضوب، ولی دنیای سیاست همیشه در حال چرخش است و از آن بیشتر سیاستمداران در حال تغییرند. بهتر است این امکان را به گروههای سیاسی که برندۀ فعلی چرخش چرخ سیاست محسوب نمی شوند بدهیم که نه تنها به حیات سیاسی خود ادامه دهند، بلکه به بازسازی نظری و عملی خود بپردازند. جمع شدن برخی از یاران رئیس جمهورهای سابق در مرکز تحقیقات استراتژیک این فرصت عالی را برای رئیس جمهور جدیدی فراهم کرد که به محض انتخاب شدن تیمی آمادۀ به کار برای ادارۀ امور در اختیار داشته باشد. همین تجربه را می توانیم گسترش دهیم و زمینۀ ایجاد چنین تیمهایی را برای یاران احمدی نژاد فراهم کنیم.

به نظر من دولت فعلی باید نه تنها برای احمدی نژاد بلکه برای همۀ رؤسای جمهور سابق این امکان مالی را فراهم کند که مرکزی تحقیقاتی تاسیس کنند و افرادی که مایلند را به همکاری دعوت کنند و نتایج کارشان را عرضه کنند. تجربه ای که این افراد و یارانشان در طول سالیان، و گاه با پرداخت هزینه های سنگین، اندوخته اند قطعاً جایی به درد جامعه خواهد خورد.

7 Responses to مرکز تحقیقات علوم سیاسی برای احمدی نژاد

 1. masoud says:

  آقای دکتر البته من هم موافق تاسیس دانشگاهی توسط احمدی نژاد و یارانش هستم و علاوه بر دلایلی که شما ذکر کردید این موافقت دلایل دیگری هم داره.مثلا»:شما میدونید که احمدی نژاد همواره در انتخاب همکارانش در دولت با مشکلاتی رو به رو بوده(که اگر نبود نان جو امروز خاویار میشد)همچنین مدعی بوده که دولت متبوعش نتونسته ایده هاش رو به طور کامل پیاده کنه.تاسیس یک دانشگاه و گزینش همکاران و پیاده سازی کامل ایده ها فرصت خوبی برای اون هاست که خودش نشون بدند و صد البته نتیجه ی اون رو هم ببینند.به قولی «هرچه کنی به خود کنی»بشه.اما این خوشحالی متاسفانه با خبری مبنی بر اختصاص 16 میلیارد تومان از نهاد ریاست جمهوری به دانشگاه به اصطلاح ایرانیان در اواخر کار دولت(یک رانت کثیف بزرگ) به انضمام بذل و بخشش های فراوان از بیت المال در 45 روز انتهایی دولت نه تنها این موافقت رو خراب کرد بلکه وجهه ی از هم گسیخته ی احمدی نژاد رو منفور تر کرد.
  به عبارت بهتر من با اون قسمت«با احتمال بسیار بالا پذیرفت که این گروه نمایندۀ گروههایی قابل توجه از جامعه هستند»نادرست هست گواه اون هم نتایج شورا شهر تهران بود.
  میدونید که حامیان احمدی نژاد و طرفداران دکتر قالیباف همواره در این چهار سال آتش توپخانه ای رسانه هاشون رو به طرف هم گرفته بودند و جراید های وابسته به دولت از جمله شبکه ی ایران انواع تهمت ها و تحلیل های عجیب مثل«نه بزرگ تهران به قالیباف» رو منتشر می کرد تا هنگام انتخابات شورای شهر تهران.
  در این انتخابات حامیان قالیباف تحت دو لیست«ائتلاف جهادگران»و «ائتلاف پیشرفت و عدالت»پابه انتخابات گذاشتند و احمدی نژادی ها برای اولین بار لیستی با عنوان«ستاد زنده باد بهار»دادند.نتیجه این بود:
  حامیان قالیباف با 11 کرسی در شورا شهر بعد از 13 کرسی اصلاح طلبان که گستردگی و تضارب آرا زیادی در اون ها دیده میشه از نظر عددی دوم شدند اما حامیان محمود(خدا بیامرز)یک کرسی،حتی یک کرسی رو هم تصاحب نکردند و حتی کسانی هم که سابق بر این در این شورا بودند هم رای نیاوردند.

  لذا از نظر من معلومه که میزان نفرت از احمدی نژاد تا چه اندازه در ایران گسترده هست.

  ببخشید طولانی شد.

  • حسین says:

   مسعود
   اصل صحبت من این بود که داشتن یک مرکز برای پرورش ایده ها و نظریات به حال جامعه مفید است. به نظر تو هم با من موافقی. اینکه طرفدار دارند یا نه و اینکه چقدر طرفدار دارند را ترجیح می دهم اصرار نکنم چون واقعاً آماری ندارم که به آن اتکا کنم.

   • masoud says:

    صد البته موافقم .داشتن دانشگاه برای پرورش ایده ها خیلی هم عالیه و اساسا» بهتر دیدگاه ها از کانال جامعه ی علمی عبور کنند بعدا» به اجرا برسند.

 2. بلسیبلسی says:

  درود
  من فکر میکنم اینها یک جور لات سیاسی و لمپن هستند .
  اگر براساس مفاهیم دادگستری هم بخواهیم کارهای اینگروه را بررسی کنیم فکر کنم چند سال زندان حد اقل است

  • حسین says:

   سلام
   مشکلی نیست که به جرائم احتمالی آنها رسیدگی شود و در صورت محکوم شدن به زندان فرستاده شوند، ولی اگر این کار با نهایت شفافیت انجام نشود مشکلی حل نخواهد شد که بر مشکلات خواهد افزود.

 3. مرتضی says:

  پیشنهاد خوبی است . دولتمردان سابق خیلی عجولانه پیگیر تاسیس یک دانشگاه بوده اند و داشتن یک چنین پایگاهی با استفاده از رانت های سیاسی باعث نگرانی بسیاری شده است. این پیشنهادی که شما ارائه کردید اگر با تامل و آرامش از طریق دولتمردان سابق پیگیری شود هم پایگاه مورد نظرشان را تامین خواهد کرد هم برخی از نگرانی ها را ازبین میبرد. آقای خاتمی هم تلاش کرد با را اه ندازی موسسه باران ایده مشایهی را پیگیری کند.

  • حسین says:

   ممنون مرتضی. رانت سیاسی هم که در ایران پدیده ای تازه یا کمیاب نیست که خیلی نگرانش باشیم. ماشاءالله تا دلت بخواهد همه جا دیده می شود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: