دلار هشت هزار تومانی

سال گذشته در جلسۀ هیات دولت تصمیم گرفته شد که دلار 4200 تومان باشد، در حالی که دلار در بازار آزاد شش هزار تومان را هم رد کرده بود. از آنجا که اعلام این تصمیم به عهدۀ جهانگیری گذاشته شده بود، آن را دلار جهانگیری نامیدند. با آشکار شدن مشکلات فاجعه بار این تصمیم، کسی حاضر نشد مسئولیت آن را بر عهده بگیرد. دولتیان مدام گفتند که همۀ حاضران در جلسه موافق بودند (و منظورشان از همه نیلی بود! که از وقتی عزلش کردند حتی حاضر نبودند اسمش را ببرند.) هی گفتند و گفتند و گفتند تا اینکه نیلی برگشت گفت فایل صوتیِ جلسه را منتشر کنید تا همه چیز معلوم شود. و بعد سکوت شد. دیگر کسی از دولتیان چیزی در این مورد نگفت.

اینکه مسئول اصلی این تصمیم شخص رئیس جمهور بود کاملاً واضح بود. حتی وقتی می گفت من مخالف بودم ولی به حرف کارشناسان گوش کردم، منظورش این بود که دلار باید پایین تر می بود ولی او علیرغم میلش به 4200 تومان رضایت داده است. البته بر رئیس جمهور  حرجی نیست که مقامی است سیاسی و می خواهد نشان دهد که به فکر «رفاه مردم» است حتی اگر کاری که می کند درست بر خلاف رفاه مردم باشد، که دیدیم چنین بود. مشکل این است که مناصب اقتصادی در درست نااقتصادیون بود. اقتصادیون حاضر در جلسه باید مخالفت می کردند و حتی اگر لازم بود استعفا می دادند.

حالا که این همه مشکل درست شده است، باز هم آقای رئیس جمهور می گوید «دلار 13 هزار تومان نیست، حتی هشت هزار تومان هم نیست» این یعنی اگر دستم برسد باز هم همان کار را می کنم که پارسال کردم.

رئس بانک مرکزی به جای اینکه پوز دشمنان را بزند که «دشمنان زمانی از ارز ۴۰ و ۵۰ هزار تومانی سخن می‌گفتند، اما این اظهارات رویایی بیش نبود» و به جای اینکه بگوید مردم در ارز سرمایه گذاری بکنند یا نکنند، و به جای اینکه هی وعده بدهد که ما دلار زیاد داریم و به همه دلار می دهیم و همزمان بزند توی سرِ صادر کنندگان که چرا دلارتان را به قیمت ارزان نمی دهید به من، برود به آقای رئیس جمهور بگوید دلار هشت هزار تومان و سیزده هزار تومان نیست، همین امروز چهارده هزار و پانصد تومان است و اگر دولت بخواهد زورکی بیاوردش پایین بلایی سرِ اقتصاد می آید که به اوضاع پارسال غبطه بخوریم. آن وقت دلار 40 هزار و 50 هزار تومان را هم رد می کند و معلوم می شود چه کسی رویا پردازی می کند.

6 Responses to دلار هشت هزار تومانی

 1. عليرضا says:

  دكتر نيلي در آخرين نوشتارش به شكل خاصي براي بهبود شرايط به خداوند پناه برده بود… بايد بعد از اون نوشته به عمق حوادث پي مي برديم😄😄

  • حسین says:

   راستش وقتی آقای رئیس جمهور فرمود اقتصاد کتاب نیست من هم گفتم خدا به ما رحم کند. نیلی که پشت پرده را می دیده حق داشته بترسه.

 2. ضیا says:

  سلام آقای دکتر!
  آقای روش وجود دارد که اقتصاددانان ایرانی، قیمت تعادلی ارز را با توجه شرایط فعلی اقتصاد ایران تخمین بزند؟

  • حسین says:

   سلام ضیا
   قیمت تعادلی به این مفهومی که در رسانه ها از آن صحبت می شود وجود ندارد. اصلاً چنین مفهمومی به این شکل که در رسانه ها مطرح می شود در اقتصاد معنایی ندارد. قیمت تعادلی در اقتصاد این است که نتیجۀ خرید و فروش افراد است. این قیمت هم بسته به عموامل متعدد هر روز می تواند بالا یا پایین برود. اینکه بگوییم قیمت «واقعی» دلار مثلاً ده هزار تومان است یا پانزده هزار تومان، نشانۀ ندانستن مفهوم قیمت است.

   • ضیا says:

    سلام مجدد آقای دکتر. هدف من هم همان قیمت تعادلی ناشی از تقاطع عرضه و تقاضا است. آیا تخمین است که بتوان حدس زد که مثلا نرخ ارز دستوری در ایران ازان چقدر دور است؟ این روزها نرخ ارز در افغانستان هم داغ شده و دلار در مرز 80 افغانی در مقابل یک دلار رسیده است. با توجه به سرکوب نرخ ارز، میخواهم بدانم که آیا میشه نرخ ارز تعادلی ناشی از عرضه و تقاضا را تخمین زد و وضعیت را تحلیل کرد؟

    • حسین says:

     میزان دقیق دور بودن نرخ رسمی را نمی توان تشخیص داد مگر با مقایسۀ نرخی که در بازار آزاد وجود دارد و نرخی که دولت اعلام می کند. از آنجا که نرخ بازار هر روز عوض می شود، این تفاوت هم عوض می شود. وقتی دلار در بازار 14 هزار تومان است و یکی می گوید نرخش 8 هزار تومان است، این به وضوح نشناختن اقتصاد است، اندازه اش هم مهم نیست.
     از آنجا که دولت عرضه کنندۀ بزرگ بازار است، می تواند با عرضۀ کمتر یا بیشتر، نرخ بازار را متاثر کند. ولی اگر بخواهد این کار را در ابعاد بزرگ انجام دهد فقط منابع خودش را به باد می دهد.
     نرخ تعادلی افغانی هم مثل ریال ثابت نیست (هر چند نوسانش کمتر بوده ست) و نرخ تعادلی هم وجود ندارد. با توجه به ارتباط اقتصاد افغانستان و ایران، برای من عجیب نیست که نرخ افغانی در پی افزایش نرخ دلار در ایران بالا برود. مردم افغانستان با توجه به ارزان شدن کالاهای ایرانی، می خواهند وارداتشان از ایران را افزایش دهند و همین امر فشار بر افغانی را زیاد می کند. اشتباه بزرگ برای افغانستان این خواهد بود که دولت بخواهد جلوی این افزایش را بگیرد. در این صورت تولید کالا در افغانستان صدمه می خورد و مردم کالاهایشان را ایران می خرند.
     بریا تحلیل بازار هم ببینید آیا بازار دیگری بجز بازار رسمی برای دلار در افغانستان شکل گرفته است یا نه. همچنین ببینید آیا جهش بزرگی در واردات ایجاد شده است یا نه؟ اگر این اتفاقات افتاده باشد، احتمالاً نرخ دلار بالا خواهد رفت.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: