قرمه سبزی و نقش آن در اقتصاد خانه های خالی

نخستین، و به نظر من مهمترین، اصل اقتصاد، این است که آدمها عاقلند، به این معنی که می توانند منافع خود را تشخیص دهند و با تغییرات لازم در رفتار خود وقتی که شرایط عوض می شود، از این منافع حفاظت کنند. اگر این اصل را به رسمیت نشناسیم، قادر به درک انتخابهای افراد نخواهیم بود، و در نتیجه رفتارهای آدمها را توطئه خواهیم دانست و در صدد تصحیح دستوری آنها بر خواهیم آمد.

کم اتفاق نمی افتد که سیاستگزاران بدون در نظر گرفتن واکنش افراد سیاستی را اجرا می کنند. این کار هر چند باعث ضربه خوردن به اقتصاد می شود، ولی شبه آزمایشگاهی را برای مطالعه فراهم می کند.

اتفاقاتی که در بازار مسکن ایران افتاده است و واکنشی که سیاستگزاران به آن نشان می دهند، از جملۀ این اتفاقات است. به دلیل عدم توانایی حکمران در اعمال قراردادهای اجاره، برخی از مالکان از اجاره دادن خانه های خود صرف نظر می کنند. دولت در پاسخ به این رفتار ابتدا با اعلام شماره تلفنهایی درصدد برآمد که صاحبان خانه ها را بترساند و وادار به اجاره دادن خانه ها بکند. نتیجۀ منفی این سیاست آشکار است. اکنون سیاستگزار سعی می کند با مالیات بر خانه های خالی رفتار مالکان را عوض کند.

مالیات گرفتن از خانه ها و زمینهای بلا استفاده سیاستی درست است. این کار باعث می شود که مالکان انگیزۀ بیشتری برای استفاده از آنها پیدا کنند. (البته مشکل آن همان مشکل عمومی است که بر هر مالیاتی وارد است، که کاهش کارآمدی اقتصادی است.) مزیت اقتصادی این روش این است که نوعی سیاست قیمتی است که نحوۀ استفاده، فروش یا اجاره، به عهدۀ مالک گذاشته می شود که به معنای بهینه سازی استفاده از آنها است.

حتی اگر فرض کنیم که مشکل خانه های خالی مشکلی است که می توان با مالیات رفعش کرد، استفاده از مالیات برای تغییر رفتار مالکان مطابق خواست سیاستگزار ظرافتهایی  دارد. مالکان بسته به نوع مالیات، نحوۀ اجرای آن، و توانایی دولت در اعمال دقیق آن واکنش نشان می دهند. دولت در گردآوری مالیات، البته بجز مالیات حقوق بگیران دولتی، همواره ضعیف بوده است. بعید به نظر می رسد که تغییری اساسی در توانایی دولت در این زمینه ایجاد شده باشد.

حتی اگر همۀ این مقدمات هم به درستی دیده شوند، باز هم به معنای موفقیت طرح نیست. آنچنان که از گفته های سیاستگزار بر می آید، قرار است این سیاست با تحمیل «عوارض سنگین سالیانه» موجب تشویق مالکان به اجاره دادن خانه ها شود. اولین اصل مالیات گیری این است که مالیات سنگین اثر معکوس دارد و باعث کاهش فعالیتهای اقتصادی می شود. ابن خلدون ششصد سال پیش در «مقدمه» به این اصل اشاره کرده بود و امروزه در وضع هر مالیاتی به آن اشاره می شود. مالیات بالا انگیزۀ سرمایه گذاری در خانه ها را کاهش می دهد و رکود اقتصادی را تشدید می کند. در نتیجه در سالهای آینده مشکل با شدت بیشتری باز خواهد گشت.

از آنجا که مشکل اصلی، یعنی عدم توانایی حکمران در تضمین حق مالکیت مالکان و اعمال قرارداد اجاره، در این راه حلها دیده نمی شود، انتظار نمی رود که مشکل خانه های خالی حل شود. در عوض می توان تصور کرد که راههای بدیعی برای فرار از سیاستها ابداع شود. رئیس شورای شهر که سیاست مالیات را پی گیری می کند به این موضوع اشاره کرده و کفته است که مالکان با نیمه تمام گذاشتن خانه از اجاره دادن خانه و نیز از پرداخت مالیات خانه های خالی طفره می روند. به این واکنش بیافزایید انجام تعمیرات صوری، مبله کردن خانه و حضور هر از چند گاه یکبار در آن، ساکن شدن موقتی فرزندان در خانه های خالی و امثال آنها.

[حاشیه: فکرش را بکنید، اگر چند خانۀ خالی داشته باشید، می توانید قرمه سبزیهایتان را در یک خانه بپزید، کله پاچه تان را در دیگری بار بگذارید، بادمجان را در سومی سرخ کنید، و در چهارمی دوش بگیرید و بزنید زیر آواز! و بگیر و برو به همین قیاس. این طوری با هر چوب خطی که حساب کنید همۀ خانه هاتان اشغال شده محسوب می شود.]

8 Responses to قرمه سبزی و نقش آن در اقتصاد خانه های خالی

 1. مالیات گذاشتن بر خانه های خالی نمی تونه موفق باشه. حداقل فعلن که ممکن نیست. اصولا هیچ اطلاعات مفیدی که برای این کار لازمه نیست، بگذریم از مشکلات ساختاری تو بحث های از این دست. و اگر هم توانایی جمع کردن این اطلاعات وجود داشت، در جمع آوری مالیات تو بقیه بخش ها جواب می داد! وقتی تو کلان ترین سطح رو درآمدهای شرکت ملی نفت نمی شه نظارت کرد، چه جوری ممکنه به قول شما فهمید خونه خالیه، اونم وقتی توش قرمه سبزی رو باره؟!!

  • حسین says:

   کاملاً موافقم. نقص اطلاعات بزرگترین مشکله. مردم هم تا از سلامت سازمانهایی که اطلاعات رو جمع می کنن مطمئن نباشن اطلاعات نمیدن. اگه شده هر روز قرمه سبزی رو بار می زارن تا اطلاعات رو پنهان کنن

 2. تیتر خیلی خوبی انتخاب کردی.
  اگر به جای وضع مالیات روی خونه های خالی، دولت و شهرداری به توافق برسن که در صورتی که خانه ای اجاره داده شد، تسهیلات و معافیت هایی روی مالیات و عوارض فعلی اعمال بشه، آیا این سیاست منجر به افزایش میل صاحب خانه ها به اجاره دادن می شه؟

  • حسین says:

   ممنون
   به نظر من جواب به احتمال زیاد منفیه. البته من از میزان دقیق مالیاتها و عوارض فعلی خبر ندارم، ولی تا جایی که یادم میاد مالیات اصلی وقت ساخت خانه گرفته می شه. مطمئن نیستم مالیاتهای خانه های اجاری به قدری باشه که با کاهشش بشه انگیزه ای ایجاد کرد.
   تازه بعد از همۀ این حرفها، گفتی توافق دولت و شهرداری؟ به قول دوستی، اَی قربان شما برم من!

 3. بازتاب: «بیماری خانه های خالی « مجلۀ اقتصادی (IRPD ONLINE JOURNAL)

 4. بازتاب: «بیماری خانه های خالی | «آی-آر-پی-دی آنلاین (IRPD ONLINE)

 5. بازتاب: مالیات بر خانه های خالی | آی-آر-پی-دی آنلاین (IRPD ONLINE)

 6. بازتاب: دنیای اقتصاد، تو چرا؟ | آی-آر-پی-دی آنلاین (IRPD ONLINE)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: