برنامۀ هدفمندی یارانه ها از دید نیلی و پسران

دکتر نیلی تحلیل دارد از وضعیت برنامۀ هدفمندی یارانه ها.

ابتدا تجارت فردا این تحلیل را منتشر کرد و دنیای اقتصاد دوشنبه نهم بهمن آن را باز نشر کرد.

خواندنش برای افرادی که اقتصاد ایران را دنبال می کنند واجب عینی است و تعریفش برای دیگران واجب کفایی!

پس نوشت با تاخیر: حالا که دارید تحلیل اقتصادی می خوانید تحلیل هاشم پسران از اقتصاد ایران را از دست ندهید. این نوشته هم در تجارت فردا و بعد در دنیای اقتصاد منتشر شد.

9 Responses to برنامۀ هدفمندی یارانه ها از دید نیلی و پسران

 1. ضیا says:

  البته من به عنوان یک افغانستانی ایران نرفته، مقاله ای دکتر نیلی را دیروز پرنت کرده و خواندم. تحلیل عجیب و حسرتم درین است که جایگاه چنین تحلیل ها و اقتصاددان ها در کشور من واقعن خالی است. کاش من هم شاگردی چنین استادان را میکردم.

 2. مهران says:

  سلام جناب دکتر بسيار عالي بود
  نقل قول از جناب دکتر نيلي:
  (اگر اين اصلاحات محدود به بازار انرژي باشد بحران آفرين خواهد بود. از اين رو نياز است تصميم گيري در اين خصوص با پشتوانه عقلانيت و مطالعات کارشناسي صورت گيرد)
  عقلانيت و توجه به مطالعات کارشناسي!!! پس دلار ده هزار توماني يا يکصد هزار ريالي!را هم خواهيم ديد. با پنج برابر کردن يارانه نقدي دولت چه هدفي در سر دارد؟ فروپاشي اقتصاد؟
  جناب دکتر اگر اينها توطئه نيستند اسمش را چي بگذاريم؟ ديکتاتوري؟

 3. آزادی اندیشه says:

  آقای دکتر نیلی مقاله و مصاحبه روزنامه را کلاس درس اقتصاد و تاریخ فرض کرده و یکسریش درس است و یکسری تاریخ. تاریخش آنجاست که نقل می کند چه تبصره ای به برنامه اضافه جه چیزی حذف شد . درس اقتصادش آنجاست که می گویند اینکار بشود اینطوری می شود آن کار بشود آنطوری می شود و نیز یکسری گزاره های همیشه درست فرموده از فبیل » ب پشتئانه عقلانیت و مطالعات کارشناسی صورتگیر» یکسری از حرف هایش حرف عمه ام که گفته » نرخ سود بانکی هم که یکباره به شدت کاهش پیدا کرد. این کاهش به این معنی بود که کسانی که در سیستم بانکی سپرده‌گذاری می‌کردند انگار که از آنها مالیات گرفته مي‌شود و در مقابل به کسانی که تسهیلات از بانک مي‌گیرند یارانه داده می‌شود» جای دیگر گفته اگر قیمت انرژی زیاد نشود دچار کمبود می شویم مگر کرانی های که تاکنون صورت گرفته باعث کاهش مصرف انرژی از جمله بنزین شده ؟ همه اینها چه مشکلی از مردم را حل کرده و می کند؟ اگر برنامه چهارم خوب یا بد بوده رک بگوید اگر بد اجرا شده آن را هم بگوید . راه اقتصادی صحیح آینده را بگوید .

 4. ضیا says:

  سلام استاد حسین
  لطف کرده کمی بیشتر در مورد دو موضوع ذیل وضاحت دهید:

  1- تعادل در محیط زیست چطور بر قرار میگردد؟
  2- دکتر نیلی از اصلاح همزمان قمت ارز، انرژی و نرخ سود بانکی حرف زده و گفته که اگر چنین نشود، تعادل از یک بازار به بازار دیگر انتقال خواهد کرد. تحلیل این مسئله برای من کمی مشکل است. لطف کرده روابط و تاثیرات متقابل بین نرخ ارز و سود بانکی را توضیح دهید.

  • حسین says:

   سلام ضیا
   تعادل در یک تعریف ساده بر مبنای ورودی و خروجی یا همان عرضه و تقاضا تعریف می شود. تعادل محیط زیست هم به مسئلۀ تخریب محیط زیست مثل هوا و آب از یک سو و بازسازی آن توسط طبیعت (یا با دخالت انسان) از سوی دیگر بر می گردد. در حال حاضر در بسیاری از حوزه های محیط زیست بخصوص هوا و آب، سرعت تخریب محیط زیست از سرعت بازسازی آن بیشتر است. در نتیجه آلودگی شدت می یابد. اینکه چطور می توان این تعادل را برگرداند کاری فنی است که متخصصان می توانند جوابش را بدهند. آنچه من می دانم این است که از در بسیاری از موارد با استفاده از سیگنال قیمتی یا روشهای تنظیم بازار استفاده از منابع کاهش یافته است. مثلاٍ در ساعات شلوغ اگر شما بخواهید با ماشین خودتان به مرکز لندن یا سنگاپور بروید باید کلی پول بدهید.
   اما دکتر نیلی گفته که «عدم تعادل» از یک بازار به بازار دیگر منتقل می شود. شما قیمت انرژی را اصلاح کرده اید ولی نرخ بهره و ارز همان است. در این صورت یک تولید کننده جابجایی انجام می دهد و سعی می کند چرخۀ تولید را طوری عوض کند که کمتر از انرژی و بیشتر از ارز و وام استفاده کند. در این صورت تقاضا برای ارز و وام بیشتر می شود و عدم تعادل عرضه و تقاضا در این دو بازار را تشدید می کند.
   همین اتفاق سالها است که در بازار کار و سرمایه هم افتاده است. چون استخدام کارگر گران است بسیاری از صنایع ترجیح داده اند که به سمت استفاده بیشتر از وامهای بانکی که با توجه به تورم بالا معمولاً دراری نرخ منفی است حرکت کرده اند. در نتیجه بیکاری و کمبود سرمایه همزمان وجود دارد.

 5. مهران says:

  سلام جناب دکتر
  (مهم ترين اولويت اين است که دولت سياستهايي اجرا کند که تورم را کاهش دهد)

  البته بايد ديد آيا واقعا اولويت دولت هم همين است؟فعلا که آمار دزدي هاي ميليارد دلاري سر به جهنم ميزند،واقعا اولويت دولت حل مشکلات اقتصادي است؟

  • حسین says:

   مهران
   شما حالا خیلی جدی نگیرید. ایشان چیزی گفتند بلکه یکی بشنود. آرزو بر جوانان و اقتصاددانان عیب نیست که هر دو بجز آرزو چیزی ندارند که دلشان را خوش کنند!

 6. علی says:

  خوبه…

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: